Susan Albers - psycholog kliniczny - wymienia pięć powodów, dla których jej zdaniem warto jeść powoli:

1. Dokładnie przeżuwanie ułatwia wchłanianie składników odżywczych. Osoby jedzące wolniej z tego samego posiłku mają więcej korzyści odżywczych niż jedzący w pośpiechu. Zatem powolne jedzenie jest zdrowsze.

2. Jedząc wolniej zjadamy mniej. Badania pokazały, że przerzucie makaronu 35 razy zamiast 10 razy zmniejsza ilość posiłku o 12 procent. Dzięki zwolnieniu tempa możemy schudnąć!

3. Japońskie badania wykazały, że jedzenie w pośpiechu jest związane z insulino opornością. Wolniejsze jedzenie może mieć zatem wpływ na nasze zdrowie.

4. Jedząc wolniej zmniejszasz prawdopodobieństwo, że za chwilę znów będziesz głodny. Osoby jedzące wolniej po godzinie od posiłku nadal czuły się pełne w porównaniu z osobami jedzącymi szybko.

5. Jedzenie powoli pozwala skupić się na smakach, aromatach i ostatecznie jest przyjemniejsze.

W czasach dramatycznie rosnących statystyk otyłości  dotykającej nie tylko dorosłych, ale i dzieci, warto ćwiczyć powolne jedzenie posiłków. Oto kilka sugestii jak wydłużyć czas posiłku:

1. Wyznacz swoje tempo. Zaobserwuj jak długo przeżuwasz każdy kęs i postaraj się wydłużyć ten czas. Skup się na tej czynności i gdy masz ochotę połknąć kęs, przeżuj go jeszcze kilka razy. Badania pokazały, że gryzienie jednego kęsa posiłku przez 30 sekund zmniejszało aż o połowę liczbę zjedzonych potem cukierków.

2. Sformułuj intencję. Zanim z automatu sięgniesz po widelec i rozpoczniesz obiad postanów, że tym razem zjesz go wolniej. Powiedz to sobie w myślach.

3. Przerywaj posiłek. W trakcie posiłku porozmawiaj z kimś, przestań na chwilę jeść, sięgnij po wodę, odłóż na sekundę sztućce, a potem znów po nie sięgnij. 

4. Nie naśladuj innych. Zaobserwuj jak szybko jedzą twoi kompani przy stole i nie staraj się ich dogonić. Jedz w swoim tempie (podobno mężczyźni jedzą szybciej niż kobiety).

5. Podziel swój posiłek. Wielkość jedzenia ma wpływ na to jak szybko je zjesz. Mniejsze kawałki – mniejsze kęsy – wolniejszy posiłek.

lop/psychologytoday.com