Włoski uczony opublikował nową książkę, w której dowodzą, że Całun Turyński można datować na czasy życia Jezusa Chrystusa. Książka „La Sindone: primo secolo dopo Cristo!” (Całun. Pierwsze stulecie po Chrystusie!) została napisana przez profesora chemii z Uniwersytetu w Padwie, Giulia Fantiego. 

Alternatywne metody datowania Całunu oparto o analizy mechaniczne i opto-chemiczne. Wyniki tych analiz wskazują, że Całun mógł powstać już ok. 33 roku po Chrystusie. Datacja nie może być z natury rzeczy dokładna co do roku i możliwe są wahania o 250 lat w obie strony.

Fanti wie, że jego datacja nie jest rozstrzygająca. Swoją książką chciał jednak zwrócić uwagę, że w nauce często nie da się niczego ustalić raz na zawsze i starsze datacje, wskazujące na fałszywość Całunu, mogą być nieprawidłowe.

Fanti potwierdził to, co kilka lat temu wykazał już amerykański chemik Ray Rogers: Całun pochodzi z epoki wcześniejszej niż średniowiecze. „W książce prezentuję trzy niezależne metody, których wyniki są ze sobą zgodne” – powiedział Fanti i dodał, że wszystkie one, uśredniając, wskazują na pierwsze stulecie po Chrystusie.