Jak czytamy we Wstępie do raportu pt. "Kościół katolicki w Polsce 1991-2011": "Przekazujemy Państwu publikację znaczącą zarówno dla historii Kościoła, jak i dla statystyki w Polsce. Jest to dzieło wspólne, owoc zabiegów ludzi Kościoła, osób świeckich i duchownych, współdziałających w celu ukazania – poprzez dane statystyczne i ich analizę – prawdy o Kościele w Polsce.

Od ponad 20 lat Kościół i statystyka publiczna w Polsce mogą swobodnie realirealizować swoje funkcje współdziałając dla dobra człowieka i dobra wspólnego. Taka motywacja legła u podstaw porozumień w sprawie statystyki Kościoła katolickiego podpisanych w czerwcu 1990 r. oraz w lutym 1993 r. między Głównym Urzędem Statystycznym a Instytutem Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK). Jednym z celów tych porozumień było wspólne wydawanie rocznika statystycznego Kościoła katolickiego. Pierwsza jego edycja ukazała się w roku 1991 i obejmowała okres 1918–1990.

W niniejszej publikacji, przygotowanej w 20 rocznicę podpisania porozumienia pomiędzy GUS a ISKK z 1993 r., ukazano informacje o Kościele dla okresu 1991–2011. Zespół autorski stanął przed bardzo trudnym zadaniem chcąc ukazać wszystkie główne dziedziny życia Kościoła w Polsce. W porównaniu z poprzednią edycją rocznika z roku 1991 wprowadzono kilka istotnych uzupełnień. Przedstawiono dane dotyczące organizacji i ruchów kościelnych, zamieszczono także informacje o zabytkach sakralnych. Rozszerzony został zakres danych o powołaniach do kapłaństwa lub życia zakonnego, życiu religijnym oraz katolickim duszpasterstwie na emigracji. (...)

Przekazujemy ten Rocznik wszystkim zainteresowanym życiem Kościoła w Polsce, polecając go młodzieży, duchownym, duszpasterzom, katechetom, nauczycielom, dziennikarzom, ludziom nauki i kultury, aby korzystali z niego w swojej codziennej pracy. Mamy nadzieję, że aktualna edycja Rocznika, obrazująca życie Kościoła w latach 1991–2011, będzie cennym źródłem wiedzy o Kościele katolickim w Polsce".

CAŁY RAPORT DOSTĘPNY TUTAJ

Wreszcie dokument, który pozwala ocenić kondycję polskiego Kościoła. Miejmy nadzieję, że dokument ten pomoże uzmysłowić sobie, co trzeba zrobić lepiej, by katolików przybywała i by byli oni świadomi tego, o co tak naprawdę jest najważniejsze w życiu.

Philo