Jego uczestniczką była m.in. kuratorka sztuki Dorota Grobelna. To w rozmowie z Grobelną Joanna Rajkowska atakowała Stowarzyszenie Europa Przyszłości. Teraz poznańska artystka nadal walczy z tzw. islamofobią. Tak się jednak składa, że to do ludzi reprezentujących te same, co my, wolnościowe idee, dziś się strzela. Najlepszym przykładem ostatni zamach w Kopenhadze.

W zapowiedzi spotkania mogliśmy przeczytać: „W czasie spotkania dyskutanci zastanowią się nad genezą tego zjawiska, formami, które przyjmuje, a także sposobami, na jakie można mu przeciwdziałać. Kontekstem będą tutaj niedawne wydarzenia związane z atakiem na redakcję Charlie Hebdo w Paryżu, ale również kontrowersje wokół tezy o „zderzeniu cywilizacji”, spory dotyczące europejskiej tożsamości oraz napięcia społeczne spowodowane kryzysem ekonomicznym. W dyskusji pojawi się także pytanie o źródła postaw antyislamskich w Polsce, w której muzułmanie stanowią znikomą mniejszość mieszkańców i są grupą dobrze społecznie zintegrowaną”.

Spotkanie prowadziła: Monika Bobako, dyskutowały zaś Dorota Grobelna i Grażyna Baranowska z Poznańskiego Centrum Praw Człowieka. Stronę muzułmańską reprezentował Youssef Chadid z Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom w Teatrze Polskim nie pojawił się prof. Roman Wieruszewski.

Jeden z uczestników spotkania tak komentuje jego przebieg: „Miałem wrażenie, że wszyscy uczestnicy panelu mówili dokładnie to samo. Moderatorce zdarzało się nie dopuszczać do głosu uwag krytycznych. Na pytanie jednego z uczestników, ‘Czy islamofobia nie jest terminem stosowanym w celu uniemożliwienia krytyki islamu?’, powtórzonego kilka razy, nie padła odpowiedź ze strony prowadzących” – mówi Michał, student.

Najbardziej dziwi obecność na spotkaniu przedstawiciela Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego Youssefa Chadida. Znany jest on z … „Gazety Wyborczej” i portalu wp.pl, gdzie notorycznie pokazuje, że islam nie jest wrogiem Europy, chrześcijaństwa, a ataki terrorystyczne dokonują jedynie ludzie „chorzy psychicznie”. Mówił m.in. „To wiąże się z niewiedzą, zwłaszcza pokazywanej w mediach. Grupy radykalne nie reprezentują islamu, to nie jest nawet jeden procent muzułmanów. Islam uczy miłości i szacunku. Islam to religia pokoju”. ???? „Tej zbrodni dokonali ludzie chorzy psychicznie i winą za niego nie można obarczać wszystkich muzułmanów – mówił w rozmowie z Wirtualną Polską o atakach islamistów na „Charlie Chebdo”. Niestety imam nic nie mówi o …. Państwie Islamskim.Wiemy dlaczego! Organizacja, której przewodzi imam Chadida jest związana jest z Ligą Muzułmańską, której środowisko reprezentuje poglądy Bractwa Muzułmańskiego. To obecni członkowie Ligi  Muzułmańskiej wydawali pisma fundamentalistów islamskich. Jednym z nich był Said Kutb, który o prawach człowiek pisał, że „są chwastami zasianymi ręką szatana w ogrodzie duszy ludzkiej” oraz „To wszystko nie może się dokonać poprzez kazania i modlitwy.” Dalej: „Symbolami Braci jest księga i miecz, sama księga nie wystarczy, czas sięgnąć po miecz.” Lub: „Celem dżihadu jest ustanowienie władzy Boga na ziemi i usunięcia tyranii. Dżihad jest narzędziem wyzwolenia człowieka spod podporządkowania innego niż podporządkowanie Bogu. Dżihad nie jest walką w imię hegemonii jednej filozofii, religii czy nacji. Dżihad jest wysiłkiem aplikowania prawa ustanowionego przez Boga w miejsce praw stworzonych przez człowieka.”. Trzeba również dodać, że Youssef Chadid był dawniej związany z Muzułmańskim Związkiem Religijnym z polecenia Ligii Muzułmańskiej oraz Chadid kończył jak większość pozostałych studia w Moskwie, a potem w Paryżu. Według jednego ze współpracowników imama, lubi on pokazywać się jako ekumenista przy boku księży i rabinów.

Poznańscy muzułmanie nie tylko prowadzą działalność „informacyjną”. Chodzą po niektórych dzielnicach miasta i chcą pokazać poznaniakom że nie są „dżihadystami”. A jak słusznie zauważa portal eurioslam.pl: „Jak słowa powyższe skomentuje Grażyna Baranowska, działaczka na rzecz praw człowieka?” Oczywiście nie będzie żadnej odpowiedzi. 

mm

Źródło: www.euroislam.pl