Ekolodzy
„W tym roku kampania „Jeszcze żywy karp” przebiega pod hasłem „Nie baw się w kata, kup karpia w płatach”. Jak zwykle akcja zwraca uwagę na niehumanitarne traktowanie karpi w okresie przedświątecznym, zachęcając odbiorców, żeby kupowali te ryby martwe (z lodu czy chłodni), a nie żywe. Twarzami tegorocznej kampanii są aktorzy Magdalena Różczka, Magdalena Popławska, Julia Pietrucha i Bartłomiej Topa, którzy na potrzeby spotów i layoutów mają wymalowane na twarzach pyszczki ryb, poruszające się podczas mówienia. Ponadto akcję czwarty rok wspiera Robert Makłowicz.” http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/rozczka-pietrucha-poplawska-i-topa-w-kampanii-jeszcze-zywy-karp-wideo.

 

Hola, karp nie jest człowiekiem !
Ojciec Bartłomiej Parys, werbista na facebooku zauważył: „Język prawdę Ci powie: ”Jak zwykle akcja zwraca uwagę na niehumanitarne traktowanie karpi w okresie przedświątecznym," Od kiedy ryby traktuje się na sposób ludzki - czyli humanitarnie?” Słownik wyrazów obcych precyzuje: „Humanitarny, taki, który wykazuje troskę o dobro i godność człowieka, poświęcający się człowiekowi; pełen człowieczeństwa: Humanitarne traktowanie jeńców wojennych. Humanitarne postępowanie. Czyn humanitarny. ( … ) obserwujemy zawężenie tego szerokiego sensu, humanitaryzm jest najczęściej kojarzony z pomocą chorym i rannym, "ludzkim" traktowaniu jeńców i pokonanych.fr. humanitaire od: humanité z łac. Humanitas”.

 

Bluźnierstwo
Strona internetowa wita internautę drwiącymi rymowanymi słówkami zabawiając się słowami „cud” i niebo” posiadającymi dla świętujących Boże Narodzenie katolików dokładne desygnaty. „Życzą sobie karpie w wodzie: Powodzenia, szczęścia co dzień. By się pławić w rybim niebie, a nie w wannie, albo w zlewie. (…)Lecz gdy przeżyć się nie uda, polskie karpie wierzą w cuda”.

 

Kiedy otworzymy jeden z PDFów zawartych na tej stronie internetowej, odnajdujemy utwór dramatopisarza Artura Pałygi, nazywany „miniaturą tragikomiczną” bluźnierczo porównujący proces zabijanie karpia do Drogi Krzyżowej Chrystusa: „KARP: Zrobiłeś mi wigilijną drogę krzyżową. CZŁOWIEK: Przesadzasz. KARP: Stacja pierwsza: pojmanie w  stawie; stacja druga: karp w  płaszcz szkarłatny ubrany i  wyszydzony; stacja trzecia: w sklepie wystawiony w wodzie brudnej, płytkiej pod ciężarem wrogiego powietrza upada.” http://www.jeszczezywykarp.pl/pdf/artur_palyga_czlowiek_i_karp2.pdf.

 

„droga krzyżowa karpia” zaprezentowana pod Sejmem
„Ze względu na zainteresowanie medialne Kompas Social Media Instytutu Monitorowania Mediów przeanalizował liczbę publikacji po happeningu Klubu Gaja, podczas którego Magdalena Popławska i Bartłomiej Topa odczytali miniaturę dramatyczną Artura Pałygi – „Człowiek i karp”. Dzień później w Internecie pojawiło się prawie 1000 informacji dotyczących karpia. Duża część z nich to emocjonalne komentarze odnoszące się zarówno do „losu karpia w rękach prokuratorów”, jak i do „drogi krzyżowej karpia” zaprezentowanej pod Sejmem – informowała Magdalena Grabarczyk-Tokaj z Instytutu Monitorowania Mediów.”

 

„Kampania Jeszcze żywy KARP w 2010 roku otrzymała nagrodę w konkursie KAMPANIA SPOŁECZNA 2010 za najlepszą reklamę radiową. Kampania została wymieniona także przez portal gazeta.pl w rankingu 10 najciekawszych społecznych kampanii 2010 roku” http://www.jeszczezywykarp.pl./kampania-w-mediach

 

MP/www.jeszczezywykarp.pl