Mapa zagrożeń bezpieczeństwa to uzupełnienie procesu budowy zaufania między policjantami a obywatelami – powiedział w poniedziałek w Szczecinie minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

Podkreślał, że jest to narzędzie proste i bardzo użyteczne.

Błaszczak podczas spotkania z funkcjonariuszami policji oraz dzielnicowymi z województwa zachodniopomorskiego podsumowywał działanie krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa oraz programu "Dzielnicowy Bliżej Nas".

"Mapa zagrożeń bezpieczeństwa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. W całej Polsce odnotowaliśmy 138 tys. zgłoszeń i każde z nich zostało przez policję sprawdzone. Wejść na stronę internetową było prawie 1,3 mln., a aktywnych użytkowników jest blisko pół miliona" - poinformował szef MSWiA.

Według niego, "mapa jest uzupełnieniem procesu budowy zaufania między funkcjonariuszami a obywatelami, to narzędzie, które zapewni bezpieczeństwo".

Zdaniem ministra, mapa jest "dobrym źródłem informacji dla policji, gdyż ma charakter anonimowy, przez to obywatele są bardziej śmiali jeżeli chodzi o zwracanie uwagi na problemy, które im doskwierają".

"Policja ma poczucie, że funkcjonariusze patrolują te rejony, które powinni patrolować, te miejsca, gdzie są oczekiwania. Przestaje funkcjonować stwierdzenie, że policja jest tam, gdzie jej nie potrzeba, a nie ma jej tam, gdzie jest potrzebna" - dodał.

Link do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa znajduje się na stronach internetowych policji. Mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji, w tym celu należy korzystać z telefonicznych numerów alarmowych 112 i 997.

Pilotażowy program mapy zagrożeń bezpieczeństwa prowadzono w wakacje na terenie trzech garnizonów: pomorskiego, podlaskiego oraz stołecznego. Od września jest realizowany w całej Polsce.

Minister Mariusz Błaszczak odwiedził w poniedziałek Pomorze Zachodnie. Przed południem wziął udział w oficjalnym otwarciu Posterunku Policji w Dygowie. Następnie wręczył medale "Młodego Bohatera" uczennicom XII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie.

Był także w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie, gdzie uczestniczył w otwarciu nowych stanowisk punktu obsługi w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców.

emde/Źródło: www.kurier.pap.pl