Jeśli jednak polityk do komunii się „zgłasza”, a wyraźnie wspiera rozwiązania proaborcyjne, to należy komunii mu odmówić. Obowiązek takiej odmowy i jej uzasadnienia, co wyraźnie podkreśla kard. Burke spoczywa na miejscowym biskupie. - Biskup powinien nauczać o tej sprawie, a także poinstruować kapłanów, że muszą mieć pewność, że dyscyplina Kościoła jest zachowywana, aby uniknąć grzechu świętokradztwa przez katolika, który próbuje przyjąć Komunię świętą znajdując się w stanie głębokiej odpowiedzialności za wielkie moralne zło, a także zapobiec wielkiemu moralnemu zgorszeniu – podkreślał kardynał Burke.



Kardynał przypomniał także, że obowiązkiem każdego polityka katolika jest obrona integralności małżeństwa i świętości ludzkiego życia. - Dekryminalizacja aborcji jest sprzeczna z najbardziej podstawowymi zasadami systemu prawnego, z zasadą, że życie ludzkie musi być chronione i bronione w każdej sytuacji – dodał prefekt Sygnatury Apostolskiej.



Mocno i jednoznacznie poparł także kardynał stosowanie zdjęć przedstawiających aborcję w działaniach pro life. - Ludzie powinni wiedzieć, czym jest aborcja. Obrazy aktu aborcji czy jej rezultatów, kiedy są dokładnie przedstawione społeczeństwu mogą pomóc opinii publicznej zrozumieć wielkie zło aborcji, a także podjąć odpowiednie działania, by jej zapobiec – podkreślił hierarcha.



TPT/LSN