Wielu zapewne myśli, że „bezmięsny poniedziałek” to relikt przeszłości z czasów PRL. Jednak jak się okazuje, dziś weganie na całym świecie prowadzą kampanie na rzecz „bezmięsnych poniedziałków”. Nie może to dziwić, nie jest też tajemnicą lewicowa tożsamość ruchów ''ekologicznych''.

 

W lipcu 1959 roku Ministerstwo Handlu Wewnętrznego na podstawie zarządzenia uznało poniedziałek „dniem bezmięsnym”. Choć brak mięsa wynikał z realiów bzdurnej gospodarki komunistycznej, to zastanawiające jest, czemu akurat wybrano poniedziałek a inny dzień tygodnia (oczywiście zrozumiałe jest, że antykatolickie władze komunistyczne nie mogły wybrać piątku, w którym katolicy pościli).

Wielu błędni myśli, że „bezmięsny poniedziałek” to tylko replik komuny. I dziś lewica propaguje niejedzenie mięsa akurat w poniedziałek. Na stronie internetowej „Bezmięsne poniedziałki” można przeczytać, że <<Bezmięsny poniedziałek to międzynarodowa kampania zachęcająca ludzi do ograniczenia spożycia mięsa, zadbania o zdrowie swojej i planety”, a „współczesna idea bezmięsnych poniedziałków sięga 2003 roku dołączając do amerykańskiej inicjatywy „Zdrowy poniedziałek”. We współpracy z Johnsem Hopkinsem z Bloomberg School of Public Health Center i USAD opracowano podstawowe wytyczne diety wegetariańskiej, które zaadaptowano do ponad 20 publicznych szkół. Dzisiaj bezmięsne poniedziałki to popularna inicjatywa obecna w wielu innych krajach na terenie całego świata. W Wielkiej Brytanii głównym ambasadorem akcji jest Paul McCarthney. (…) W październiku 2009 roku kampania bezmięsny poniedziałek, z oficjalnym poparciem rządu brazylijskiego, wkroczyła do Sao Paulo. W tym samym roku, dwa miesiące później bezmięsne poniedziałki na dobre zadomowiły się w Australii. W tym samym roku po raz pierwszy bezmięsne poniedziałki oficjalnie wprowadziło miasto Ghent w Belgii. W trosce o zdrowie i środowisko naturalne. Rok później San Francisco, jako pierwsze miasto w Stanach Zjednoczonych oficjalnie zatwierdziło kampanię Bezmięsny Poniedziałek zachęcając swoich obywateli do rezygnacji z mięsa raz w tygodniu. Co więcej, Baltimore City Public Schools rozpoczęło kampanię edukacyjna w oparciu o ideę bezmięsnych poniedziałków. Część szkół w Nowym Jorku w 2010 roku oficjalnie zatwierdziła w swoich placówkach poniedziałkowe, bezmięsne, menu. Podobne inicjatywy powstały również w Kanadzie. W Aspen wprowadzono oficjalnie bezmięsny poniedziałek w 20 lokalnych restauracjach. W 2012 roku chorwackie Ministerstwo Środowiska wsparło ideę bezmięsnych poniedziałków ze względu na pozytywne oddziaływanie diet wegetariańskich na środowisko. Artykuły na temat kampanii publikowano w najpoczytniejszych tygodnikach w USA takich jak „Washington Post” i „Huffington Post”>> oraz Al Gore.

Organizatorem kampanii „Bezmięsne poniedziałki” jest Fundacji Viva!. Organizator takich akcji jak Zostań wege!”, „Zaginął dom”, „Ratuj konie”, „Stop rzezi fok”, „Wybierz Miśka”, „Antyfutro”, „Krwawe święta”.

 

Jan Bodakowski