Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego orzekli, że podwyższenie wieku emerytalnego jest zgodne z konstytucją. Tym samym mężczyźni będą pracowali dłużej o 2 lata, natomiast kobiety aż o 7. Niewykluczone więc, że to nie ostatnia podwyżka wieku emerytalnego. Cóż bowiem powstrzyma polityków, aby wydłużyć nam okres pracy do80, amoże do kresu naszego życia, skoro najważniejszą przesłanką dla stanowienia prawa jest „bezpieczeństwo systemu emerytalnego”?

Cywilizowane kraje, którym rzeczywiście zależy na bezpieczeństwie socjalnym obywateli tworzą zarządzane przez profesjonalistów narodowe fundusze inwestycyjne, w których lokuje się nadwyżki ze sprzedaży surowców naturalnych, a następnie inwestuje się na rynkach kapitałowych. Statystyczny Norweg ma więc na prywatnym koncie emerytalnym ponad milion koron aktywów, bowiem największy fundusz inwestycyjny świata – norweski Statens pensjonsfund - Utland zarobił w zeszłym roku na czysto, uwaga, 115 mld dolarów i jest już właścicielem 1,78 proc. europejskiego rynku akcji.

Fundusze tworzące kapitał narodowy mają m.in.: Amerykanie, Kanadyjczycy, Chińczycy, Holendrzy, Rosjanie, Kazachowie, a także mieszkańcu Kataru, Kuwejtu czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Oczywiście nie w każdym przypadku są to fundusze czysto emerytalne. Niemniej widać tam inną mentalność – tworzenia kapitału na przyszłość, a nie okradania obywateli z gromadzonych przez lata oszczędności, wmawiania im, że to dla ich dobra i podwyższanie im wieku emerytalnego do granic absurdu.

Systemy socjalne większości państw UE to piramidy finansowe, działające na zasadzie „kto ostatni ten płaci”. Warto przypomnieć historię pierwszej emerytki w historii USA. Pani Ida Fuller, która przeszła na emeryturę w listopadzie 1939 r. zapłaciła tylko 22 dolary podatków, ale ponieważ żyła ponad 100 lat (zmarła w lutym 1974 r.) otrzymała w sumie z ubezpieczenia społecznego 20,944 dolarów i 42 centy!

To jak wygrana w Lotto, która w naszym kraju się nie powtórzy. W III RP system emerytalny nie różni się fundamentalnie od tego w PRL. Jest on bowiem skonstruowany na tej samej złotej myśli:  „emeryci wspomagajcie partie czynem – umierajcie przed terminem”!

Tomasz Teluk