reklama
reklama

Apel niemieckich historyków do rodaków: nie używajcie terminu "polskie obozy"

Apel niemieckich historyków do rodaków: nie używajcie terminu
fot. Wikimedia Commons
reklama Niemiecki Związek Historyków apeluje do Niemców o nieużywanie terminu "polskie obozy": "To niedopuszczalne słowa, które sugerują całkowicie fałszywe wyobrażenie o odpowiedzialności za zbrodnie"

Apel  Niemieckiego Związku Historyków ma znaczenie kolosalne. Wreszcie ktoś, kto ma dość siły w państwie Niemieckim popiera nasz kraj w tak ważnym dla nas temacie. I trzeba przyznać, że może ten apel naprawdę zmienić mentalność Zachodniej opinii.

W apelu niemiecckich historyków czytamy: "Apelujemy do niemieckiej opinii publicznej o przeciwstawienie się powtarzającym się błędnym sformułowaniom na temat niemieckich zbrodni podczas II wojny światowej w Polsce (...)  To niedopuszczalne słowa (chodzi o termin "polskie obozy"-przy.autor), które sugerują całkowicie fałszywe wyobrażenie o odpowiedzialności za zbrodnie".

Jak mówi prof. Krzysztof Ruchniewicz, historyk z Uniwersytetu Wrocławskiego "znaczenie niemieckiego apelu będzie o wiele większe niż wszystkie dotychczasowe polskie protesty".

Według prof. Schulze Wessela Niemcy powinni dyskutować o prawdzie historycznej. Jako przykład podaje brak debaty po serialu telewizji ZDF "Nasze matki, nasi ojcowi". "Zawierał ewidentne przekłamania" - twierdzi Wessel. Historyk zapowiada, ze jako stowarzyszenie będą przekonywać historyków w innych krajach, by też potępiły używanie zwrotu "polskie obozy koncentracyjne".

sm/Gazeta Wyborcza

 

20.01.2014, 11:39

Komentarze ():

Credo Sty 20, 2014, 12:23 po południu

Niemcy przestraszyli się obrad knesetu w Auschwitz?

epicur5 Sty 20, 2014, 1:04 po południu

...właśnie po tym poznaje się wielkie narody.

p.s. Czy Fronda przypadkiem nie pisała, że Niemcy chyłkiem próbują przepisać najnowszą historię.

konsul Sty 20, 2014, 1:32 po południu

A to dopiero zaskoczenie. Ale pozytywne.

Franciszek Sty 20, 2014, 2:46 po południu

zobaczymy pogadam historie pisz zwycięscy. A Polska jest bantustanem i nikt nas nie traktuje poważnie.

circ Sty 20, 2014, 5:39 po południu

Nareszcie. Szkoda, że nie wcześniej.

pokaż więcej komentarzy

Najnowsze artykuły:

 
 
facebook