W tym tygodniu przybyło do Polski około 30 pojazdów i 100 żołnierzy z 5 batalionu 7 Pułku Przeciwlotniczego Armii USA, stacjonującego na co dzień w Niemczech. Żołnierze amerykańscy wezmą udział w kilkudniowym szkoleniu z udziałem polskich żołnierzy z 37 dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej, 38 dywizjonu zabezpieczenia i dowództwa 3 Brygady Obrony Powietrznej. Siły amerykańskie rozmieszczą na terenie Polski system obrony powietrznej i przeciwrakietowej Patriot w ramach działań demonstrujących zdolność Armii USA do błyskawicznej instalacji systemów Patriot na terytorium NATO. Szkolenie obejmie między innymi obronę ważnych obiektów, sił lądowych oraz mieszkańców przed pociskami balistycznymi oraz atakiem z powietrza.

W chwili obecnej przebywają w Polsce trzy różne oddziały wojskowe biorące udział w ćwiczeniach w ramach operacji Atlantic Resolve. Żołnierze amerykańscy odbywają ciągłe ćwiczenia w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii, dowodząc trwałego zaangażowania USA na rzecz NATO i zobowiązań w ramach artykułu 5. Operacja Atlantic Resolve ma na celu wzmocnienie sojuszników, zademonstrowanie swobody przemieszczania wojsk NATO i odstraszanie agresji na wschodniej flance NATO. Misja została zapoczątkowana w odpowiedzi na zbrojne wspieranie przez Rosję separatystów na wschodzie Ukrainy i dokonaną przed rokiem, niezgodną z prawem, aneksję Krymu.

Poza udziałem baterii Patriot, ćwiczenia Armii USA z polskimi jednostkami obejmą następujące oddziały lądowe.

3 Dywizja Piechoty: 1 Brygada 3 Dywizji Piechoty Armii USA przysłała do Polski około 200 żołnierzy i kilkanaście pojazdów opancerzonych w ramach trzymiesięcznego szkolenia rotacyjnego, które potrwa do połowy czerwca. Armia USA wysłała podobną liczbę personelu i sprzętu 3 Dywizji Piechoty na Litwę, Łotwę i do Estonii jako element tego samego szkolenia rotacyjnego. Podczas ćwiczeń z żołnierzami krajów-gospodarzy 3 Dywizja Piechoty wykorzystywać będzie czołgi Abrams. Po zakończeniu ćwiczeń rotacyjnych Armia USA planuje przeniesienie około 120 sztuk sprzętu dywizyjnego do Niemiec. Sprzęt ten pozostanie w Europie jako element poszerzania realizowanego przez Armię USA w Europie przedsięwzięcia pod nazwą „European Activities Set” (umieszczenie sprzętu na potrzeby ewentualnych przyszłych działań), w celu wykorzystania przez ciężką brygadę.

“Dragoon Ride” 2 Pułku Kawalerii: Około 550 żołnierzy z 2 Pułku Kawalerii Armii USA kontynuuje szkolenie z wojskami sojuszniczymi w Polsce, Estonii, na Łotwie i Litwie. Rozpoczęte w połowie stycznia ćwiczenia rotacyjne mają potrwać do 31 marca. W ramach ćwiczeń w Polsce żołnierze 2 Pułku Kawalerii realizowali różnorodne elementy ćwiczebne, w tym ostrzał z użyciem ostrej amunicji z wykorzystaniem pułkowych wozów bojowych Stryker. W najbliższych dniach żołnierze 2 Pułku Kawalerii i wozy bojowe wyruszą z Polski, Estonii i Litwy w liczącą ponad 1800 km drogę powrotną do macierzystej jednostki w Vilseck na terenie Niemiec. Misja pod nazwą „Dragoon Ride” (Przejazd Dragonów) będzie zwieńczeniem rotacyjnego szkolenia 2 Pułku Kawalerii w ramach operacji Atlantic Resolve. Podczas obliczonego na dziesięć dni przejazdu żołnierze będą mieli możliwość spotkań z mieszkańcami mijanych miejscowości.

Celem wszystkich ćwiczeń pod szyldem operacji Atlantic Resolve jest umocnienie krajów sojuszniczych i zademonstrowanie swobody przemieszczania personelu i sprzętu obronnego NATO przez terytorium Sojuszu. Stany Zjednoczone deklarują gotowość utrzymania ustawicznej obecności rotacyjnej swych sił lotniczych, lądowych i morskich w Polsce i krajach bałtyckich tak długo, jak długo będzie istniała potrzeba umacniania sojuszników USA i odstraszania rosyjskiej agresji.

bjad/US Embassy Warsaw