Ambasador Ukrainy: Niemcy historycznie odpowiadają za Ukrainę, tak jak za Izrael - zdjęcie
10.01.22, 19:35fot. Ministry of Defense of Ukraine, lic. CC BY-SA 2.0via Flickr, zdj. edyt.

Ambasador Ukrainy: Niemcy historycznie odpowiadają za Ukrainę, tak jak za Izrael

21

- Niemcy ponoszą za Ukrainę taką samą historyczną odpowiedzialność, jak za Izrael - powiedział ambasador Ukrainy w Berlinie Andriej Melnyk.

Ambasador Ukrainy powiedział, że jego państwo oczekuje pilnego zaopatrzenia w broń oraz rezygnacji z "moralnie absolutnie niegodziwej blokady".

Wskazał także, że Niemcy ponoszą za Ukrainę taką samą historyczną odpowiedzialność, jak za Izrael. Stąd też, w ocenie Melnyka, Ukraina oczekuje od Niemiec "poważnego wsparcia militarnego, aby zwiększyć cenę dla Putina za spodziewany atak (na Ukrainę - red.) i jemu zapobiec".

Melnyk dodał, że Władimir Putin chce zniszczyć państwowość ukraińską, a "Berlinowi nie wolno lekceważyć tego zagrożenia". Wezwał także nowy rząd niemiecki do zaangażowania na rzecz włączenia Ukrainy do NATO.

"Bowiem tylko wówczas, gdy Ukraina stanie się nierozerwalną częścią Paktu Północnoatlantyckiego, Putin zostałby pozbawiony pokusy, by nas zaatakować" - powiedział Melnyk.

Melnyk jest również sceptyczny odnośnie negocjacji między Rosją a Zachodem, które mają się odbyć w przyszłym tygodniu. Ukraiński ambasador nie wierzy, że przyniosą one jakikolwiek przełom.

"Aby zapobiec kolejnemu wkroczeniu Rosji, nasi partnerzy w Europie i USA musieliby sięgnąć po bardzo twarde wyprzedzające sankcje przeciwko Moskwie zanim Putin rozszerzy interwencję wojskową, a nie dopiero potem, gdy już będzie za późno. Do tego katalogu (sankcji) powinien należeć natychmiastowy koniec gazociągu Nord Stream 2" - stwierdził Melnyk.

"Zamiast ciągłego nadskakiwania panu na Kremlu, niezależnie od tego, jakich nowych zbrodni dopuszcza się Moskwa na światowej scenie, Rosja powinna być traktowana jak trędowata i izolowana międzynarodowo jak parias" - dodał.

Nowy rząd niemiecki dotychczas odrzuca możliwość dostarczenia Ukrainie broni, także defensywnej.

jkg/deutsche welle

Komentarze (21):

gość2022.01.17 22:31
cosik mi się nie podoba ta przyjaźń ukraińsko niemiecka , a wam?
POdPIS2022.01.11 12:08
Mało kto wie że w 1918 roku Niemcy i Ukraina usilnie chciały graniczyć ze sobą i tylko zwycięska strona I wojny światowej postawiła na inną opcje czyli Polskę .
klaus2022.01.11 9:27
ma pełną rację ,że historycznie Niemcy odpowiadają za Ukrainę , przecież w trakcie II wojny światowej ściśle, współpracowali, w mordowaniu Żydów, Polaków, tworzyli razem faszystowskie oddziały, dla przykładu tłumienie Powstania Warszawskiego, a współcześnie odtwarzanie oddziałów Faszystowskich , gloryfikacja ich ośiągnięć w czasie II Wojny Światowej stawianie pomników, parady z ich faszystowskimi symbolami.
Zabawny ten urzędnik2022.01.11 7:59
Cyba sam nie wierzy, że Ukraińcy znaczą to samo co Żydzi? Raczej pobożne życzenią a biznes zawsze najważniejszy - tyle w temacie real politik. Na tym można chyba zakończyć?
linus2022.01.10 23:08
Nowy rząd niemiecki podobnie jak poprzedni, podaje Putinowi Ukrainę na tacy i jako Polak nie chcę nawet myśleć, jakiej ewentualnej wzajemności oczekuje. Ukraiński ambasador powiedział rzeczy oczywiste, szkoda, że jego głos w Europie jest tak osamotniony. Europa zarówno ze względów moralnych jak i we własnym egoistycznie pojętym interesie musi obronić Ukrainę, używając do tego środków skutecznych, a nie medialnych frazesów. Putin JUŻ zaatakował Ukrainę 7 lat temu, sankcje okazały się bezowocne skoro nie tylko się nie cofnął, ale szykuje nową agresję. NordStreamy trzeba było zamknąć od razu po tamtej agresji, wtedy kolejnej by nie było, a kacap nie miałby pieniędzy na zbrojenia i przyszedł na kolanach. Dziś Niemcy są sojusznikiem zbrodniarza przeciw wolnym narodom Europy i kooperują w ich zniewoleniu.
Olej2022.01.10 23:50
Niemcy nie tylko Ukrainę wystawiają, oni wystawiają sowietom całą Europę Środkową. Jeżeli Ameryka nie weźmie ich za mordę to wymkną się spod jakiejkolwiek kontroli i wraz sowietami zdemolują Europę a w konsekwencji może i świat. Politycy amerykańscy nie rozumieją, że jedynym skutecznym sposobem zrównoważenia tej sytuacji jest zrobienie z Europy Środkowej amerykańskiego bastionu. Polityczne i gospodarcze wejście do Europy Środkowej mogłoby zmienić cały układ sił na kontynencie. Przy wsparciu Wielkiej Brytanii być może z obawy przed dominacją niemiecką i Francji. Niemcy treba bezwzględnie poskromić zanim będzie za późno.
Olej2022.01.10 23:54
Moskwa pokazuje kolejny raz gdzie ma układy, podcierając się memorandum budapesztańskim. A USA i Zachód jak dotrzymuje gwarancji bezpieczeństwa.
linus2022.01.11 11:15
Wygląda na to, że współczesna amerykańska "elita" polityczna nie odrobiła lekcji II wojny światowej i daje się złapać na identyczną zagrywkę Moskwy, która najpierw gorliwie karmi tyrana (wtedy Hitlera teraz Chiny) na pohybel Zachodowi, aby następnie stać się niezbędnym sojusznikiem, oczywiście nie za darmo. Nieznajomość historii, głupota i niezdolność do uczenia się Zachodu i Stanów jest doprawdy porażająca. A Niemcy? Cóż, są tym czym zawsze były, wilkiem (chwilowo) w owczej skórze..
linus2022.01.11 11:30
Dla Ameryki uczynienie z Europy Środkowej swego bastionu powinno być racją stanu, bo krzyżowałoby dążenia Berlina i Moskwy do rozciągnięcia hegemonii nad Europą i wzmacniałoby pozycję Stanów wobec Kremla w obliczu spodziewanego starcia z Chinami. Ustępstwami i okazywaniem słabości Waszyngton na pewno nie przeciągnie na swą stronę Niemiec i Rosji, bo są to niestety narody uznające jedynie argument siły. Widać też dzisiaj jak bardzo Niemcom zależało na usunięciu brytyjskich wpływów na kontynencie, które były jednym z ostatnich przeszkód dla zaprowadzenia niemieckich porządków w Europie. Zredukowanie wpływów amerykańskich i oddanie Europy w niepodzielne władanie Berlinowi przez obecną amerykańską administrację będzie miało niesłychanie poważne i być może nieodwracalne na dziesięciolecia skutki dla europejczyków.
Fumfel2022.01.10 22:49
Banderowskim pomiotom już coraz bardziej odbija w tym pustym deklu.
Brawo Sikorski !2022.01.10 21:58
Sikorski ostro i celnie do ministra Ławrowa sugerującego, ze razem z innymi byliśmy osieroceni po rozpadzie Układu Warszawskiego. „Nie byliśmy osieroceni, bo nie byliście naszym tatusiem, raczej seryjnym gwałcicielem. Jak spróbujecie jeszcze raz to dostaniecie kopa w jaja.
Żyd Anonim - wieczny nudziarz2022.01.10 20:57
Od urodzenia cierpię na ostry oraz przewlekły syndrom antypolonizmu i antyklerykalizmu. (Wyssałem to z mlekiem matki.) Jest to moja ewidentna mania prześladowcza. W szczególności, Osoba Matki Bożej wywołuje u mnie odruchową wściekłość, bo to Ona pokonała tego, którego jestem kundlem, jazgoczącym na tym forum od lat. Podobnie JP2, który tyle ludzi na całym świecie uchronił od piekła. Wielcy święci, szczególnie św. Siostra Faustyna i Padre Pio, to dla mnie tylko "pyerdolnięci psychole". Święty męczennik Maksymilian Kolbe to "antysemita" (bo 3 razy napisał niewygodną prawdę o Żydach). Gdy słyszę słowa: "Boże Miłosierdzie", "Eucharystia", "cud Eucharystyczny", "Niepokalane Poczęcie", "Ewangelia", "różaniec", "katolicka Polska", "Radio Maryja" to mam drgawki, wysypkę i permanentną $raczkę. W KAŻDYM księdzu widzę chciwego na kasę pedofila, który, dla własnych, materialnych lub politycznych korzyści, straszy naiwnych prostaków piekłem i wiecznym potępieniem. Każde niepowodzenie w "tym kraju" - prawdziwe, domniemane czy choćby zmyślone - cieszy mnie niezmiernie. Marzy mi się rozwalenie "tego kraju" i przerobienie go na nasz Polin, w którym byłoby normalnie, tzn. kościoły jako Muzea Ateizmu, knajpy, a najlepiej burdele, a księża w obozach pracy. My bylibyśmy panami, a polaczki-goje pracowaliby na nas. Oczekuję więc propozycji, bo mi się skończyły pomysły. Bluzgam w kółko to samo, cynicznie ironizuję, rechoczę głupkowato "buhahahaha", słowem robię tu z siebie durnia, i to jeszcze na oczach gojów oraz katolików.
KOSTEK2022.01.10 20:40
Jeśli chodzi o Izrael, to zgoda. Odpowiedzialność Niemiec jest jasna. Gdyby nie było II wojny światowej i holokaustu, nie powstałoby państwo Izrael w Palestynie, być może nawet do dzisiaj. Lecz co do niemieckiej odpowiedzialności za Ukrainę, pan ambasador ostro przesadził. Chyba że ma na myśli braterską współpracę OUN i UPA oraz III Rzeszy. Ale przecież nawet wtedy Niemcy nie dopuścili do tego, by na zajętych przez nich terenach powstało państwo ukraińskie. Złudzenia Ukraińców co do Niemiec szkodzą nie tylko niepodległej Ukrainie.
Dla Niemiec ważniejszy jest handel z Rosją2022.01.10 20:28
Niemcy wyślą wam złote siekiery i widły z Obi (wyprodukowane w Chinach z chińskiej stali, bo niemieckich już nawet nie ma)...
Melnyk to kompletny debil2022.01.10 20:21
Przecież ten Melnyk to jakiś neobanderowiec. Wnuk albo syn tego Melnyka z upa. banderowcy myślą że jest rok 1941 i oni są na froncie wschodnim a nie zauważyli, że NS2 zbudowały Niemcy i Rosja na spółkę żeby połknąć Europę Środkowo-Wschodnią. Melnyk zapomniał wspomnieć o ukraińskich ochotnikach z ss galizien i ukraińskiej policji pomocniczej, która pilnowała w obozach koncentracyjnych.
Anonim2022.01.10 20:39
oni w ogóle mają jakieś dziwną amnezje ,podobnie jak balbina co stał na majdanie obok banderowców ze szmatami czarnoczerwonymi, może nie wiedział? podobnie jak co sie robi z konopi? myślał,że tylko worki taki mądry
Anonim2022.01.10 20:20
ukr ma o tyle racje ,że w 2 wś ukry wysługiwały się niemieckim panom jak mało kto, po wołyniu i reszcie , Polacy mogli to zobaczyć przy likwidowaniu Powstania Warszawskiego ,gdzie skur.wy.sy.ny bandery przewyższyli niemców w bestialstwie,jezeli to ma być dowód ,to powinny faszysty niemieckie im teraz pomóc
Anonim2022.01.10 20:02
A jeżeli jest tak ,że wyludniona Rosja ,przeczuwając konflikt z Chinami szuka mięsa armatniego na Ukrainie.
Chiny nie są ślepe i głuche2022.01.10 20:33
USA od kadencji Obamy zabiegają o to by Rosja w razie konfliktu USA - Chiny była albo po ich stronie albo neutralna. Putin chce za to dostać w zamian jak najwięcej od USA. Dlatego zajął Krym i próbuje zajmować dalej. Może się zdarzyć, że Putin przelicytuje i to on pierwszy zamiast USA otrzyma cios od Chin.
Gówno wiesz o USA!2022.01.10 20:55
Gówno wiesz o co USA zabiega?
Anonim2022.01.10 21:32
Rosja tyle razy w historii obiecywała i nie dotrzymała słowa ,że nikt myślący nie wierzy w jej obietnice. Tam się liczy tylko większa korzyść . Dla Chin naturalnym przeciwnikiem do wojny jest Rosja i z całym szacunkiem z Rosji będą większe korzyści dla Chin, w postaci złóż i nowych terenów niż z USA gdzie jest tylko pusty bawełniany dolar.