Afganistan. Talibowie zakazali pokazywania kobiet w serialach telewizyjnych - zdjęcie
22.11.21, 12:43Fot. Screenshot You Tube AFP News Agency

Afganistan. Talibowie zakazali pokazywania kobiet w serialach telewizyjnych

8

Talibowie przekazali stacjom telewizyjnym w Afganistanie nowe wytyczne, wśród których znalazł się zakaz pokazywania kobiet w serialach telewizyjnych, zakaz występowania dziennikarek i prezenterek bez nakrycia głowy oraz zakaz wyświetlania filmów niezgodnych z szariatem - podała stacja BBC.

Ponadto w afgańskiej telewizji nie ma miejsca na filmy zagraniczne, które promują obce wartości. Zakazano też ukazywania przedstawień proroka Mahometa. Nie sprecyzowano natomiast, jaki rodzaj nakrycia głowy jest wymagany dla dziennikarek i prezenterek. Dziennikarze wskazują, że niektóre zalecenia są niejasne i można je poddawać interpretacji.

Afgańska telewizja wyświetla przede wszystkim zagraniczne seriale, w których główną rolę mają postacie kobiece.

To pierwsze tego typu zarządzenie wydane przez afgańskie ministerstwo promowania cnót i zapobiegania niemoralności. Rzecznik ministerstwa, Hakif Mohajir, przekazał francuskiej agencji prasowej AFP, że "nie są to zasady, a wytyczne religijne".

Hujjatullah Mujaddedi, członek afgańskiej organizacji reprezentującej dziennikarzy, przekazał w oświadczeniu, że ogłoszenie nowych wytycznych jest niespodziewane. Dodał, że niektóre z nich są niepraktyczne i jeśli wprowadzi się je w życie, nadawcy telewizyjni mogą być zmuszeni do zakończenia działalności.

We wrześniu talibowie zakazali uczęszczania do szkoły dziewczynkom i młodym kobietom. Z kolei nowy szef władz Kabulu nakazał kobietom, aby nie chodziły do pracy, jeśli ich zadania mogą wypełniać mężczyźni.

Talibowie zapewniają, że ograniczenia dla pracujących i uczących się kobiet są tymczasowe. Według nowych władz mają one na celu zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy i nauki.

W latach 90., gdy talibowie po raz pierwszy doszli do władzy w Afganistanie, kobietom zabroniono nauki i pracy praktycznie natychmiastowo. W latach 1996-2001 telewizja, filmy i inne formy rozrywki zostały uznane za niemoralne i całkowicie zakazane.

 

ren/PAP

Komentarze (8):

Anonim2021.12.11 12:06
jachira?? q-watwoja mać jedź walcz pokaż co potrafisz, weź jeszcze franka da im banana to może mu nie wiepier.do.lą
Po 11 ...2021.11.22 15:13
Talibowie zakazali pokazywania kobiet w serialach telewizyjnych, coś jak TVP nie pokazuje miłości LGBT.
Anonim2021.11.22 14:49
Gdzie Lempart?! Gdzie feministki?!
Po 11 ...2021.11.22 15:15
Dokładnie tam, gdzie Godek w sprawie aborcji w Australii.
Anonim2021.11.22 16:39
Im nigdy nie zależało na kobietach ,jedynie na kasie od Sorosa i aborcji. Są tchórzliwe i teraz dopiero powinny wałczyć o prawa Afganek,ponieważ to też KOBIETY. Ale jak są tchórzliwe co wszyscy widzą i czują, to wiadomo że nic nie zrobią.
mistrz2021.11.22 14:33
To Was dziwi? To czemu klaszczecie fundamentalistom katolickim chcącym decydować o zdrowiu i życiu kobiet?
Hej taliby,2021.11.22 13:54
wpadnijcie na jakiś czas do Polski. Oglądanie tych przechodzonych starych kuurew z błyskawicami doprowadza miliony do wymiotów! Nie tylkow TV
Dam2021.11.22 13:51
O, Talibowie też mają swoją wersję "cnót niewieścich". Dla niektórych na frondzie to wręcz mokry sen, aby mogli w ten sposób swoje porządki wprowadzać.