Jak poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn, z Polski wydalono pięć osób podejrzanych o związki z działalnością terrorystyczną, mogącą stanowić zagrożenie dla naszego kraju. Wszystko to na mocy uchwalonych przez Sejm w czerwcu ubiegłego roku ustawy o działaniach antyterrorystycznych. 

Stanisław Żaryn podkreślił, że priorytetem dla ABW pozostaje walka z zagrożeniem terrorystycznym. Agencja prowadzi w tym celu bieżącą współpracę z partnerami z innych państw oraz aktywnie wspiera działania antyterrorystyczne zarówno w Europie, jak i w innych zakątkach świata.

"Agencja otrzymuje informacje od współpracujących z nami służb oraz zbiera i weryfikuje wszelkie własne sygnały dotyczące potencjalnych zagrożeń terrorystycznych"- poinformował Żaryn. Jak dodał, funkcjonariusze odpowiedzialni za walkę z terroryzmem, na bieżąco, z wykorzystaniem przewidzianych prawem środków pracy operacyjnej, śledczej i analitycznej, prowadzą rozpoznanie osób i grup ocenianych jako środowiska podwyższonego ryzyka terrorystycznego. 

"Wobec osób związanych z działalnością mającą na celu propagowanie treści ekstremistycznych, nawoływanie do nienawiści, szeroko pojęte wsparcie logistyczne dla organizacji terrorystycznych i podejrzewanych o udział w działaniach takich organizacji w ostatnim czasie realizowano czynności procesowe"- poinformował w rozmowie z PAP rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. Żaryn podkreślił również, że ABW- w ramach swoich ustawowych obowiązków- monitoruje obecność w naszym kraju osób deklarujących przywiązanie do radykalnego islamu. Mowa o osobach, które "często wskazują, że wyjątkowo bliska jest im ideologia Państwa Islamskiego lub innych organizacji terrorystycznych". 

"Każda ze służb specjalnych – również polska – szczególną uwagę zwracają na możliwość radykalizacji takich osób poprzez internet i monitoruje te kanały, mimo że stanowi to jedno z największych wyzwań. Potencjalnym zagrożeniem mogą być też możliwe powroty z Syrii lub Iraku obywateli państw europejskich lub cudzoziemców posiadających uregulowany status pobytowy w Europie"- podkreślił Żaryn. 

yenn/PAP, Fronda.pl