„Naszym celem powinna być troska o zbawienie – o zbawienie nas wszystkich, także tych, którzy, po ludzku sądząc, mają do Pana Boga jeszcze bardzo daleko”. Z nowo powołanym arcybiskupem przemyskim ks. abp. Adamem Szalem rozmawia ks. Bartosz Rajnowski.

***

Ks. Bartosz Rajnowski: Ojciec Święty Franciszek powierzył ks. arcybiskupowi nowe obowiązki: pełną odpowiedzialność za diecezję – diecezję znaną, bo rodzinną, w której ksiądz arcybiskup posługiwał dotąd jako biskup pomocniczy. Co niesie z sobą to nowe wezwanie?

Ks. abp Adam Szal: Tak się przedziwnie złożyło, że w dniu dzisiejszym, tj. 30 kwietnia, kiedy została ogłoszona decyzja papieża Franciszka o wybraniu nowego biskupa archidiecezji przemyskiej, z Przemyśla wyruszyła piesza pielgrzymka do Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej. Ta dzisiejsza pielgrzymka i nominacja to dla mnie znaki czasu, które odczytuję jako zaproszenie skierowane do mnie przez samego Chrystusa, który powołuje mnie na nowo do wędrówki w szczególnej wspólnocie, jaką jest archidiecezja przemyska. Z jednej strony, czuję obawę przed tą wędrówką w charakterze przewodnika, a z drugiej, wołam z ufnością: Jezu, ufam Tobie! Dziękując za ten wybór Panu Bogu, jestem wdzięczny także wiernym przemyskiej archidiecezji, którzy kilka miesięcy temu, zachęceni przez ks. abp. Józefa, modlili się o nowego pasterza diecezji. Cala archidiecezja przemyska jest wdzięczna ks. arcybiskupowi za piękne przewodnictwo w ciągu 23 lat pasterzowania. Zapewne inspiracje, zwłaszcza dotyczące pracy duszpasterskiej, pozostaną długo przed nami ciągle jeszcze do zrealizowania. Pozdrawiam wszystkich (…) i zapraszam wszystkie diecezje do wspólnej wędrówki, której celem jest spotkanie Boga w Trójcy Świętej Jedynego, Któremu niech będzie chwała.

Ksiądz arcybiskup ma duże doświadczenie w duszpasterskim spojrzeniu na archidiecezję przemyską. Jakie dziedziny życia uważa ksiądz arcybiskup za najważniejsze? Co będzie szczególną troską nowego arcypasterza?

Zapewne nowa funkcja, nowe posługiwanie niesie ze sobą okazję do tego, aby kontynuować to, co zostało rozpoczęte przez poprzedników. Patrząc w historię, można zauważyć, że nowy arcybiskup przemyski jest jednym z 70 biskupów, którzy pełnili tę funkcję w historii. Każdy z nich wnosił coś nowego. Chciałbym także pomyśleć o tym, by kontynuować to, co rozpoczęli poprzednicy. Chciałbym zwrócić uwagę na pracę duszpasterską, zwłaszcza w grupach duszpasterskich. Szczególnym osiągnięciem ks. abp Józefa jest rozwój Akcji Katolickiej. Myślę, że zarówno Akcja Katolicka, jak i Ruch Światło-Życie, Ruch Apostolstwa Młodzieży, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Szkolne Koła Caritas i inne wspólnoty, organizacje będą miały okazję do jeszcze intensywniejszego działania. Chciałbym także pamiętać i pomagać na miarę moich możliwości wszystkim tym, którzy potrzebują pomocy. Stąd też bardzo ważną jest działalność charytatywna wobec ludzi potrzebujących, do czego zresztą zachęca papież Franciszek. Zapewne naszą wspólną troską będzie pamięć o tych, którzy wyjeżdżają na emigrację, tych, którzy szukają źródeł utrzymania. To wiąże się także z opieką nad rodzinami, nad tymi, którzy budują swoją przyszłość we wspólnocie rodzinnej, małżeńskiej. Myślę, że bardzo ważną rolą do spełnienia będzie opieka nad duszpasterstwem dzieci i młodzieży. To jest wyzwanie, które stoi przed Kościołem w Polsce, przed Kościołem w całym świecie. Zapewne jest jeszcze wiele innych możliwości działania, także i ta, która wiąże się z troską o duszpasterzy, powołania kapłańskie i zakonne, o nasze przemyskie seminarium.

Jest okazja, by skierować słowo do swoich kapłanów i wiernych świeckich. Co ksiądz arcybiskup chciałby powiedzieć, przekazać im w pierwszym dniu swojej posługi?

Jest to ważny dla mnie osobiście moment, ważny dzień. Chciałbym najpierw pozdrowić wszystkich wiernych archidiecezji przemyskiej z ich duszpasterzami na czele, z osobami życia konsekrowanego. Chciałbym podziękować za wielką życzliwość, którą spotykałem w ciągu mojego posługiwania jako kapłan, ale także już od prawie 16 lat jako biskup pomocniczy. Chciałbym podziękować za tę modlitwę, która towarzyszyła w ostatnich miesiącach tej szczególnie ważnej decyzji, jaką jest wybór nowego biskupa przemyskiego. Chciałbym także zaprosić, jak wspomniałem, do wspólnej wędrówki, do wspólnego kroczenia po drogach zbawienia. Naszym celem powinna być troska o zbawienie – o zbawienie nas wszystkich, także tych, którzy, po ludzku sądząc, mają do Pana Boga jeszcze bardzo daleko. Zapraszam więc wszystkich diecezjan, wszystkich duszpasterzy do wspólnej wędrówki do celu, jakim jest nasze wspólne zbawienie.

Dziękuję za rozmowę, życząc wielu łask Bożych, opieki Matki Najświętszej chcemy zapewnić o naszej modlitwie, o naszym oddaniu i gotowości współpracy.

bjad/radiomaryja.pl/KEP