Sztab wyborczy kandydata na prezydenta Polski Grzegorza Brauna strzelił sobie nieźle w nogę. W spocie - który nie jest już oficjalnym spotem, ale zwykłym filmem pochwalnym kandydatury na prezydenta Grzegorza Brauna- pojawiła się .... komunistyczna pieśń. Jako podkład muzyczny wykorzystano Marsz Pierwszego Korpusu Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR (Spoza gór i rzek...), znanego z komunistycznych uroczystości. 

Film nosi tytuł „Niezłomni Kapłani o kandydaturze Grzegorza Brauna”, a pieśń pojawia się w 45 sekundzie:

Spoza gór i rzek
Wyszliśmy na brzeg.
Czy stąd niedaleko już
Do grających wierzb, malowanych zbóż?

Wczoraj łach, mundur dziś,
Sciśnij pas, pora iść.
Ruszaj! Pierwszy Korpus nasz,
Spoza gór i rzek
Na zachód marsz!

Czekaj, Maryś, nas,  (na tej wysokości w spocie pieśń jest ucięta) …



Dalszy tekst pokazuje światopogląd tych którzy zrzuciwszy „łachy” ubrali się w mundury jakie dało im ZSRR do walki z „Zachodem”, nazwanym „Zmorą”. 

Niedaleki czas,
Gdy zmora przepadnie zła,
Będzie radość, aż błyśnie w oku łza.
Nie płacz, Maryś, nie,
Nie powtórzy się!
Ruszaj! Pierwszy Korpus nasz,
Salut daj na wschód,
Na zachód marsz!

Dalej, w zamian za pomoc przy budowaniu „szklanych domów” (z bajki o szklanych domach jaką mamiono prostych polskich chłopów w ZSRR śmiał się już Stefan Żeromski w „Przedwiośniu”) obiecywana jest „pochwała wsi, pochwała miast”. Idea piękna, o ile by była  realizowana. Tymczasem dalej w praktyce nie było żadnej „pochwały wsi i miast” tylko wiązało się z „naganą” dla Armii Krajowej i umieszczenie w więzieniach PRLu prawdziwych polskich patriotów.

Będzie wielka rzecz,
Pospolita Rzecz,
Potęga wyrośnie z nas
Na pochwałę wsi, na pochwałę miast.
Na spotkanie dniom
Szklany stanie dom.
Ruszaj! Pierwszy Korpus nasz,
Po tę Wielką Rzecz,
Na zachód marsz!

Więcej o tej pieśni http://bibliotekapiosenki.pl/Marsz_Pierwszego_Korpusu

„15 października 1943 r. w stołówce przy sztabie II Dywizji Piechoty odbyła się premiera pierwszego programu Teatru Żołnierza I Korpusu Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR. Teatr ten powstał na bazie dawnego Teatrzyku z Tęczą. Autorem widowiska Ławka w Łazienkach był poeta Adam Ważyk, redaktor naczelny „Gazety Oficerskiej”. Widowisko napisane w 1943 r. w Sielcach, kończyło się pieśnią zatytułowaną przez autora Hymn I Korpusu. Odśpiewał ją na proscenium cały zespół aktorski. Muzykę skomponował ppor. Aleksander Barchacz. Było to premierowe wykonanie utworu, który w niedługi czas potem uznany został za czołową pieśń Ludowego Wojska Polskiego i otrzymał tytuł Marsz Pierwszego Korpusu.”

Pomyłka ? Jedno co można śmiało powiedzieć to to, że żal kapłanów, którzy powinni zorientować w co są wkręcani … 

MP/Philo/Fronda.pl