A jednak żyje. Były prezydent Kazachstanu zabrał głos - zdjęcie
18.01.22, 18:57Fot. screenshot YouTube

A jednak żyje. Były prezydent Kazachstanu zabrał głos

0

Były wieloletni prezydent Kazachstanu, a wcześniej I sekretarz Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew wystąpił publicznie po raz pierwszy od kilku tygodni. 

Nazarbajew rządził Kazachstanem od początku istnienia tego państwa po rozpadzie Związku Radzieckiego. W 2019 r. oficjalnie ustąpił za stanowiska prezydenta, objął jednak funkcję przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Kazachstanu, co pozwalało mu sprawować władzę z tylnego siedzenia.

W trakcie mających niedawno miejsce zamieszek Nazarbajew nie zabrał głosu. Nie było także wiadomo, gdzie dokładnie przebywa. Pojawił się nawet przypuszczenia, że były prezydent nie żyje.

Po ustaniu zamieszek i zaprowadzenia porządku w kraju Nazarbajew zabrał głos. Wskazał, że akty agresji na terenie Kazachstanu miały na celu zniszczenie integralności i fundamentów kraju. W wyniku aktów przemocy i walk demonstrantów z policją, do Kazachstanu z "misją pokojową" wkroczyły m. in. wojska rosyjskie i białoruskie.

Nazarbajew zapowiedział śledztwo i ukaranie sprawców "pogromów i mordów". Potwierdził także, że pełnię władzy w Kazachstanie sprawuje Kasym-Dżomart Tokajew.

- W 2019 roku przekazałem prezydenturę Kasymowi-Zomartowi Tokajewowi i od tego czasu jestem na zasłużonym odpoczynku w stolicy Kazachstanu i nigdzie nie pojechałem - powiedział Nazarbajew.

Ponadto wedle słów Nazarbajewa w kraju nie doszło do żadnego przewrotu politycznego. - Nie ma konfliktu ani konfrontacji wewnątrz elity. Pogłoski na ten temat są całkowicie bezpodstawne - zadeklarował.

W swoim przemówieniu Nazarbajew nie omieszkał podkreślić swoich zasług dla Kazachstanu.

Wbrew jednak temu, o czym mówił Nazarbajew, zdaniem ekspertów zamieszki w kraju stanowiły zasłonę dymną dla walk pomiędzy rządzącym krajem klanami. Tokajew miał z pomocą rosyjską wynieść do władzy skupiony wokół siebie klan, w miejsce kontrolującego władzę oraz intratne gałęzie biznesu Nazarbajewa i jego rodziny.

Jak donosi Guardian, obecnie mają trwać intensywne negocjacje pomiędzy Nazarbajewem a Tokajewem dotyczące przekazania majątku, który dotychczas był dziedziczony przez krewnych Nazarbajewa.

jkg/biełsat