W tekście, którego angielską wersję opublikował portal „Life Site News”, bp Eleganti zauważa na wstępie, że najnowszy dokument Dykasterii Nauki Wiary „przypisuje nieskończoną godność osobom ludzkim”, tymczasem jego zdaniem lepiej byłoby mówić o „nienaruszalnej godności”. „Powinniśmy zamiast tego – wyjaśnia – zachować kategorię nieskończoności dla Boga, ponieważ tak naprawdę stosuje się ona tylko do Niego. Wszystkie stworzenia są skończone albo przypadkowe. Nieskończona godność w przypadku ludzi brzmi górnolotnie i nieco irracjonalnie”.

Następnie szwajcarski hierarcha wskazuje, że w Księdze Rodzaju usprawiedliwia się karę śmierci faktem stworzenia człowieka na obraz Boży. Zamordowanie bliźniego oznacza brak poszanowania dla „godności bycia obrazem Boga” oraz dla „nienaruszalności z tym związanej”. Zabójca „popełniając morderstwo zrzeka się (latae sententiae) swojego prawa do życia. Zostaje ukarany śmiercią” – stwierdza bp Eleganti.

Kontynuując biskup zauważa, że „kara śmierci jest w ten sposób usprawiedliwiona godnością człowieka jako obrazu Boga, podczas gdy w dokumencie Dykasterii Nauki Wiary zostaje odrzucona przy pomocy tego samego argumentu. To sprzeczność”. Wskazując na odchodzenie od tradycyjnej nauki o karze śmierci i wojnie sprawiedliwej przez kard. Fernandeza i papieża Franciszka, autor stwierdza, że „należy odnieść się do ich argumentów i dostarczyć lepsze. Ale czekamy na próżno”.

Bp Eleganti sądzi, że „dzisiaj po prostu piszemy katechizm na nowo”. Pyta się bowiem o to, jak można usprawiedliwić wojnę obronną Ukrainy, „jeśli aktów wojny albo wojen nie można usprawiedliwić w żadnym przypadku – nawet w samoobronie (por. tradycyjna doktryna o wojnie sprawiedliwej)?” Aby to było możliwe konieczne są obiektywne kryteria, których dostarcza tradycyjne nauka Kościoła katolickiego.

„Nie jestem fanem kary śmierci – pisze bp Eleganti – a doświadczenie tego, jak i przez kogo była ona i jest praktykowana na świecie w przeszłości i obecnie, daje powody do jej kwestionowania i odrzucenia jej w tej formie. Jednakże każdy, kto zakazuje jej jako ultima ratio w każdym przypadku, nie zgadza się ze Słowem Bożym i w oparciu o to z tradycją nauczycielską Kościoła. Zakłada, że wie dzisiaj lepiej. Wątpliwości są właściwe”.

Następnie bp Eleganti przytacza odpowiednie fragmenty Katechizmu Kościoła Katolickiego w wersji z 1997/2003 r., które dotyczą kary śmierci i mówią o wojnie sprawiedliwej.