- „Episkopat liczy na konstruktywny dialog w sprawie zmian w finansowaniu Kościoła”

- poinformował rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ.

Podkreślił, że „pierwszy krok należy do strony, która zmiany chce zainicjować”.

- „Mamy nadzieję, że jeżeli taki krok zostanie podjęty, to będziemy realnym partnerem do tych rozmów, czyli nie zostanie nam dana propozycja, którą będziemy musieli przyjąć, tylko rzeczywiście będziemy rozmawiać o trudnościach, które z takich, czy innych propozycji będą wynikać”

- dodał.

Zaznaczył, że obecnie nie padają żadne konkretne propozycje, a jedynie deklaracje.

Do stanowiska Episkopatu w czasie dzisiejszej konferencji prasowej odniósł się premier Donald Tusk, który zapewnił, że „wszyscy partnerzy społeczni, w tym przypadku Episkopat, będą traktowani zgodnie z zasadami polskiego prawa”.

- „Tutaj nie ma miejsca na żadne dwuznaczności, czy wątpliwości. Ja zdaję sobie sprawę z pewnych konsekwencji prawnych wynikających z konkordatu oraz zapisów konstytucji i nie mam żadnych wątpliwości, że także w obecnych warunkach prawnych możemy uzyskać rozwiązania, które będą konsultowane”

- powiedział.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej postanowił przy tym uderzyć w dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka CSsR.

- „Akurat Fundusz Kościelny jest najmniej problematyczny. Bo niektórzy myślą, że to są te miliardy, które płyną ze spółek, urzędów, agencji, ministerstw i trafiają do przedsiębiorców, czy biznesmenów takich jak dyrektor ksiądz Tadeusz Rydzyk. A Fundusz Kościelny to jest tylko zabezpieczenie emerytalne i rentowe. W związku z tym będziemy szukali w zgodzie z przepisami metod zaprzestania tego nieuzasadnionego i często nieuprawnionego finansowania”

- zapowiedział.