Podobnie jak w Środę Popielcową, w Wielki Piątek katolików obowiązuje post ścisły, czyli ilościowy i jakościowy. Oznacza on, że powstrzymujemy się od pokarmów mięsnych oraz ograniczamy do trzech posiłków w ciągu dnia, w tym tylko jednego do syta.

Post ścisły obowiązuje katolików po ukończeniu 18. i przed rozpoczęciem 60. roku życia. Wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia, obowiązuje dziś jednak wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Wyjątkiem są osoby chore oraz takie, które nie mają możliwości wyboru posiłku (przebywające w szpitalach czy korzystające z punktów zbiorowego żywienia).

- „Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa”

- czytamy w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

Praktykowany przez katolików post ma kształtować postawę panowania nad sobą i otwartości na wolę Bożą.

- „Umiejętność odmówienia sobie wszystkiego ze względu na Boga sprawia, że Bóg naprawdę staje na pierwszym miejscu w życiu człowieka, który w ten sposób może być prawdziwym narzędziem w Jego ręku”

- wyjaśnia s. Weronika Sowulewska.

Dodaje, że post nie musi ograniczać się wyłącznie do jedzenia.

- „Mogę np. postanowić, że wstanę wcześniej, żeby się pomodlić, że pomogę komuś, narzucę sobie większą dyscyplinę. To wszystko też może być postem zwłaszcza, że de facto wiąże się z pewnym ograniczeniem – czasu, czy snu”

- podkreśla.