Znany pod swą popularną nazwą to w rzeczywistości lilak pospolity. Jest to należący do rodziny oliwkowatych krzew intensywnie kwitnący na wiosnę.

Do celów kulinarnych wykorzystywane są kwiaty lilaka, zarówno świeże, jak i suszone, a także liście. Natomiast do celów leczniczych - również kora. Ze świeżych kwiatów przygotowuje się ocet, nalewki, można je dodawać do lemoniady oraz koktajli, sałatek i deserów. Kwiatostany można ponadto smażyć w kiściach w cieście naleśnikowym, podobnie jak kwiaty robinii.

surowiec z lilaka pospolitego stosowany jest wewnętrznie (napary, nalewki) i zewnętrznie (maści, tonik) w leczeniu np. kaszlu, przeziębienia, bólów głowy, czy też chorób skórnych i schorzeń reumatycznych. Uważa się, że działa osłaniająco na wątrobę oraz wspomaga walkę z pasożytami. Odwary i napary mogą być wykorzystywane do płukania jamy ustnej i przemywania okolic oczu.

Jak przyrządzić herbatę z bzu?

Należy zebrać duży bukiet, oberwać kwiaty i wsypać do szklanego słoja. Kwiaty powinno się mocno ubić i pozostawić w zakręconym słoju, w ciepłym stopniu na 12 godzin. Naczynie najlepiej ustawić w ciepłym miejscu. Następnie kwiaty wyjmujemy i suszymy rozłożone cienką warstwą na papierze do pieczenia. Wysuszone kwiaty wystarczy przełożyć do pojemnika i przygotowywać z nich herbatę, w ilości: 1 łyżeczka suszu na filiżankę napoju.

Przepis na nalewkę z kwiatów bzu

Składniki:

·  kilka kiści fioletowych kwiatów (4-6szt. w zależności od wielkości),

·  1,5 szklanki cukru (zamiennie miodu),

·  sok z jednej cytryny,

·  1-1,5 szklanki przegotowanej wody,

·  1,5 l wódki.

Przygotowanie:

Oczyścić i oberwać kwiaty od gałązek, umieścić w słoju, dodać sok z cytryny, wodę, cukier i alkohol. Nalewkę zakręcić w naczyniu i odstawić w ciemne miejsce na kilka miesięcy, a od czasu do czasu wstrząsnąć zawartością. Po 4-6 miesiącach odsączyć kwiaty i przelać nalewkę do naczynia docelowego.