Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali wraz z sześciorgiem dzieci w Markowej. W czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów, za co Niemcy zamordowali całą rodzinę, Wiktoria była wtedy w dziewiątym miesiącu ciąży.

- 24 marca 1944 roku pod dom przyjechała żandarmeria niemiecka z milicją granatową. Żandarmi rozstrzelali wszystkich, którzy znajdowali się w domu: Najpierw ukrywających się Żydów, potem Józefa i Wiktorię, a na końcu bezbronne dzieci, które były malutkie, bo najstarsza Stasia miała 8 lat, najmłodsza Marysia półtora roku, a jeszcze w drodze było kolejne, które zaczęło się rodzić w czasie zbrodni. To było najstraszliwsze – mówi Mateusz Szpytma, historyk z krakowskiego oddziału IPN, krewny Wiktorii Ulmy.

Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani tytułem: „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów na etapie diecezjalnym zakończył się w 2008 roku. W 2011 r. wszystkie dokumenty trafiły do Watykanu. Decyzją radnych Sejmiku Województwa, na Podkarpaciu obecny rok został ogłoszony Rokiem Rodziny Ulmów.

Uroczystości rocznicowe odbędą się m.in. w Markowej na Podkarpaciu. O godz. 10.00 w kościele parafialnym, sprawowana będzie Eucharystia. Przewodniczył jej będzie ks. abp Józef Michalik, metropolita przemyski. Następnie przed pomnikiem Rodziny Ulmów zostaną złożone kwiaty i wygłoszone okolicznościowe przemówienia.

Do końca marca w Centrum Kultury Gminy Markowa można oglądać wystawę „Samarytanie z Markowej. Ulmowie – Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom”.

Ab/Radio Maryja