Czy rodzice zarabiający powyżej 10 tys. zł miesięcznie na osobę powinni pobierać 500 złotych na dziecko w ramach rządowego programu Rodzina 500 Plus? Zapytano o to Polaków w sondażu Instytutu Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu". 

Aż 81 procent respondentów jest zdania, że bogate rodziny nie powinny korzystać z 500 Plus. Przeciwną opinię wyraziła niespełna 1/5, czyli 19 procent badanych.

Jak przypomina "Super Express", wicepremier Piotr Gliński powiedział niedawno, że pierwsza wersja programu Rodzina 500 Plus nie uwzględniała najbogatszych Polaków. Później jednak, "z powodów czysto biurokratycznych", zrezygnowano z tego pomysłu. 

"Zdecydowaliśmy, że nie będziemy robili tej bariery, żeby nie walczyć z tymi oświadczeniami, że każdy musi udowadniać, ile zarabia"-tłumaczył polityk. Dziennik cytuje przewodniczącego "Solidarności", Piotra Dudę, który opowiada się za odebraniem świadczenia najlepiej zarabiającym Polakom, zamiast tego proponując 500 złotych również na pierwsze dziecko. 

Sondaż został przeprowadzony w dniach 29-30 stycznia 2018 r. na próbie 1102 dorosłych Polaków. 

Sondaż dotyczący świadczenia 500 plus przeprowadził na zlecenie "SE" Instytut Badań Pollster w dniach 29-30 stycznia 2018 roku na próbie 1102 dorosłych Polaków.

Na początku lutego "Super Express" ujawnił, że w ramach uszczelniania programu 500 Plus, świadczenie straciło 350 tys. osób. Chodziło o to, aby wyeliminować nieuczciwe przypadki pobierania tego świadczenia. I tak na przykład, dzięki odebraniu świadczenia nieuczciwym rodzicom, którzy, deklarując samotne wychowanie dzieci, w rzeczywistości mieszkają z partnerem, budżet państwa zyska 270 milionów złotych. Świadczenie stracili również "fikcyjni" rodzice oraz rodziny, których sytuacja materialna poprawiła się na tyle, że przekroczyły próg dochodowy (ok. 1,3 mld zysku dla budżetu państwa). 

yenn/SE.pl, Fronda.pl