To nie kamień grobowy, a milowy - tak o znaczeniu konstytucji i dyskusji nad jej ewentualną zmianą mówił marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Natomiast marszałek Senatu mówił, że 20-lecie obecnej konstytucji to dobry czas na refleksję.

W Senacie pod patronatem marszałków obu izb parlamentu zorganizowano konferencję naukową "Konstytucja Solidarności", z okazji 20. rocznicy uchwalenia Konstytucji RP.

Celem konferencji było przypomnienie o Obywatelskim Projekcie Konstytucji RP, przygotowanym w 1994 roku na zlecenie NSZZ "Solidarność" przy współpracy Sekretariatu Ugrupowań Centroprawicowych i Niepodległościowych.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński podkreślił, że temat konferencji jest nieprzypadkowy, gdyż służy pokazaniu, że obecna konstytucja nie była pomysłem bez alternatywy. "Nie była także aktem, który spotkał się wówczas z bezdyskusyjnym poparciem Polaków. Warto przypomnieć, że za dziełem ówczesnego Zgromadzenia Narodowego opowiedziała się niewiele ponad połowa obywateli Rzeczypospolitej, biorących wówczas udział w referendum. A przecież nie było to frekwencja znacząca" - ocenił Marek Kuchciński.

Marszałek Sejmu dodawał, że przyjęcie i obowiązywanie konstytucji nie oznacza, że zamyka się dyskusje nad jej ewentualną zmianą. "Konstytucja nie jest przecież kamieniem grobowym, zamykającym dzieje i dyskusję nad ustawą zasadniczą, ale raczej jest kamieniem milowym na drodze narodu ku przyszłości, ku lepszemu, bardziej sprawiedliwemu i solidarnemu państwu polskiemu" - powiedział Marek Kuchciński.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, otwierając konferencję, zwrócił uwagę, że jubileusz ustawy zasadniczej powinien skłaniać ku refleksji nad tym najważniejszym aktem prawnym. "Dwadzieścia lat to już wiek dojrzały (...) więc ten czas na refleksję, na zadumę jest. Będziemy nad tym myśleć, w jaki sposób zmieniać konstytucję, aby konstytucja była lepsza dla Polski i Polaków i naszej suwerenności" - mówił do uczestników konferencji Stanisław Karczewski.

Konstytucja RP została przyjęta 2 kwietnia 1997 roku przez Zgromadzenie Narodowe. 25 maja 1997 odbyło się referendum, w którym społeczeństwo większością prawie 53 procent głosów opowiedziało się za przyjęciem Konstytucji. Frekwencja w referendum wyniosła niespełna 43 procent.

dam/IAR