Spotkanie odbyło się w filadelfijskim Wells Fargo Center przy okazji Światowego Spotkania Rodzin. Modlitwie i katechezie przewodniczył metropolita Filadelfii abp Charles Chaput. Obecni byli także: kard. Sean O'Malley z Bostonu, kard. Stanisław Ryłko (przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich), abp Theodore McCarrick (emerytowany metropolita Waszyngtonu), abp Jean-Pierre Kutwa z Abidżanu (Wybrzeże Kości Słoniowej) i abp Andrew Soo-Yung z Seulu, a także 30 innych biskupów ze Stanów Zjednoczonych i spoza tego kraju. Całość prowadzili inicjatorzy Drogi Neokatechumenalnej: Kiko Arguello, Carmen Hernandez i o. Mario Pezzi. Kiko Arguello wygłosił katechezę.

Finałem spotkania było wezwanie osób, które czują powołanie do życia duchownego lub na misje. Gotowość wstąpienia do zakonu kontemplacyjnego zadeklarowało 400 dziewcząt. 230 chłopców i młodych mężczyzn wyraziło chęć wejścia do seminarium misyjnego. Osobno wezwano także rodziny. Odpowiedziało ich aż tysiąc. Ich misja polega na tym, że dana rodzina jest wysyłana w wylosowane lub wskazane miejsce na dowolnym kontynencie. Jedzie tam bez pieniędzy, a na miejscu żyje tak, jak miejscowi, głosi katechezy i świadczy o Chrystusie swoim życiem. W marcu br. papież Franciszek przyjął na Watykanie ludzi ze wspólnot neokatechumenalnych i wysłał na misję 250 rodzin.

- Nie istnieje dziś w Kościele grupa, która naśladowałaby życie opisane w Dziejach Apostolskich lepiej niż Droga Neokatechumenalna – mówił w homilii abp Charles Chaput. - Kiedy biskupi i świeccy wierni ze świata was widzą, uczą się, co znaczy być Kościołem.

Arcybiskup dodał, że prosił papieża Franciszka, by ten przeznaczył jeden z kamieni z grobu św. Piotra w Rzymie na kamień węgielny seminarium misyjnego Redemptoris Mater, które jest budowane w Filadelfii i w którym klerykami są członkowie wspólnot neokatechumenalnych.

KJ/infocatolica.com/radiovaticana.va