Tak szeroki zakres ćwiczeń ma związek z wzmocnieniem obecności NATO w Europie Środkowo-Wschodniej w świetle kryzysu na Ukrainie.

Jak podaje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, w 2015 r. na terenie naszego kraju będzie się szkolić niemal 10 tys. żołnierzy z armii 18 państw. Najliczniej reprezentowane będą siły zbrojne Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Francji. Polacy wezmą udział w ćwiczeniach na siedmiu poligonach, na lądzie, morzu oraz w powietrzu.

Z informacji przekazywanych przez służby prasowe Bundeswehry wynika, że Niemcy wezmą również udział w szkoleniu Dragon, planowanym w drugiej połowie bieżącego roku. Ćwiczenie odbędzie się z udziałem wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP. Jak zaznaczył rzecznik MON płk Jacek Sońta, ze strony Wojsk Lądowych będą ćwiczyć głównie jednostki 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. W odpowiedzi na zapytanie brytyjskich parlamentarzystów informowano, że w szkoleniu pod kryptonimem "Dragoon" weźmie udział również brytyjska jednostka licząca około 1000 żołnierzy (przypuszczalnie pancerna batalionowa grupa bojowa, podobnie jak na ćwiczeniach Black Eagle). 

Na drugi kwartał br. zostało zaplanowanych na terenie Polski 15 kluczowych zamierzeń szkoleniowych z udziałem żołnierzy innych państw. Główny wysiłek przypadnie na czerwiec, kiedy żołnierze jednostek podporządkowanych Dowództwu Generalnemu oraz armii sojuszniczych wezmą udział aż w 10 kluczowych ćwiczeniach i szkoleniach. Największe z nich to Saber Strike - ćwiczenie organizowane przez dowództwo Wojsk Lądowych USA w Europie, którego główna część odbędzie się w Polsce, a mniejsze epizody rozegrane będą na Litwie, Łotwie i w Estonii. Zakres szkolenia Saber Strike, w którym łącznie według wcześniejszych doniesień może wziąć udział nawet 10 tys. żołnierzy, będzie znacznie większy, niż w latach ubiegłych.

W czerwcu na Bałtyku rozgrywane będzie ćwiczenie BALTOPS, z blisko 100 okrętami i statkami powietrznymi z USA, Niemiec, Holandii, Szwecji, Norwegii, Danii, Polski, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Litwy, Łotwy i Estonii. W to morskie ćwiczenie będą również zaangażowane pododdziały lądowe - podaje Dowództwo Generalne Sił Zbrojnych.

Najbardziej istotnym przedsięwzięciem szkoleniowym drugiego kwartału, z punktu widzenia realizacji postanowień szczytu NATO w Newport, będzie główna część ćwiczenia Noble Jump na poligonie w Żaganiu. Podczas tych manewrów zostanie dokonana wstępna ocena sił wydzielanych do sił natychmiastowego reagowania. W manewrach weźmie udział blisko 2 tys. żołnierzy oraz  300 jednostek sprzętu. Główny wysiłek Sił Powietrznych w tym czasie będzie skupiał się na ćwiczeniu Eagle Talon/Ramstein Guard, w którym udział potwierdzili piloci USA i Kanady.

Drugi kwartał to również intensywne szkolenie na poligonach w Polsce wydzielonych sił (tzw. detachmentów) z amii USA, Kanady, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji, Niemiec. Równocześnie, w drugim kwartale br. polscy żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych będą brali udział w 16 przedsięwzięciach szkoleniowych poza granicami kraju - podaje Dowództwo Generalne Sił Zbrojnych.

planach szkoleń i manewrów na polskich poligonach informowaliśmy także w artykule opublikowanym w styczniu.

Artykuł pochodzi ze strony www.defence24.pl